Philadelphia Academy of School Leaders | The Fellows’ Schools
17158
page-template-default,page,page-id-17158,do-etfw,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2,vc_responsive
 

The Fellows’ Schools

neubauer fellows in educational leadership Far northeast near northeast olney/ oak lane germantown/ chestnut hill roxborough/ manayunk north philadelphia bridesburg/ kensington center city west philadelphia southwest philadelphia south philadelphia 2017-18 COHORT 2016-17 COHORT 2015-16 COHORT Fellows promoted to senior leadership positions Hide Hide Hide Hide

2015-16

Jim Meredith

Assistant Superintendent for Secondary Education

Archdiocese of Philadelphia

222 N 17th St
Philadelphia PA 19103

2015-16

District

Anthony Majewski

Principal

Hill-Freedman World Academy

1100 E Mt Pleasant Avenue
Philadelphia PA 19150

2015-16

District

Timothy J. McKenna

President

Central High School

1700 W Olney Avenue
Philadelphia PA 19141

2015-16

District

Gina Hubbard

Principal

Joseph J. Greenberg Elementary School

600 Sharon Lane
Philadelphia PA 19115

2015-16

District

Christine M. Borelli

Chief Turnaround Officer

Benjamin Franklin High School

550 N Broad St
Philadelphia PA 19130

2015-16

District

Guy Lowery

Principal

Mayfair Elementary School

3001 Princeton Avenue
Philadelphia PA 19149

2015-16

District

Dywonne P. Davis-Harris

Principal

Potter Thomas Promise Academy

3001 N 6th Street
Philadelphia PA 19133

2015-16

Charter

Sharif El-Mekki

Principal

Mastery Charter School-Shoemaker Campus

5301 Media Street
Philadelphia PA 19131

2015-16

District

Ted Domers

Principal

GW Carver High School of Engineering and Science

1600 W Norris Street
Philadelphia PA 19121

2015-16

District

Lisa Mesi

Director of the New Principals' Academy

School District of Philadelphia

440 N Broad Street
Philadelphia PA 19130

2015-16

District

Kimberly Ellerbee

Principal

Powel Elementary School

301 N 36th Street
Philadelphia PA 19104

2015-16

District

Siouda Douglas

Principal

Abram S. Jenks School

2501 S 13th Street
Philadelphia PA 19148

2015-16

District

Stephanie McKenna

Principal

General George A. McCall School

325 S 7th St
Philadelphia PA 19106

2015-16

District

Kenneth Jessup

Principal

John M. Patterson Elementary School

70th and Buist Avenue
Philadelphia PA 19142

2016-17

District

Brian R. Johnson

Principal

Tilden Middle School

6601 Elmwood Avenue
Philadelphia PA 19142

2016-17

District

Kim Newman

Principal

Chester A. Arthur School

2000 Catharine Street
Philadelphia PA 19146

2016-17

Charter

Kristen Long

Principal

Independence Charter School

1600 Lombard Street
Philadelphia PA 19140

2016-17

Parochial

Jeanne Meredith

Principal

St. Mary Interparochial School

500 Locust Street
Philadelphia PA 19106

2016-17

Charter

Pheng Lim

Principal

Folk Arts-Cultural Treasures Charter School

1023 Callowhill Street
Philadelphia PA 19123

2016-17

District

Michael Farrell

Principal

Penn Alexander School

4209 Spruce Street
Philadelphia PA 19104

2016-17

Charter

Noah Tennant

CEO

Boys' Latin of Philadelphia

5501 Cedar Avenue
Philadelphia PA 19143

2016-17

District

Leta Johnson

Principal

Andrew Hamilton School

5640 Spruce Street
Philadelphia PA 19139

2016-17

District

Amelia Coleman Brown

Principal

William D. Kelley Elementary School

1601 N 28th Street
Philadelphia PA 19131

2016-17

Charter

Antoinette Powell

CEO

Memphis Street Academy Charter School

2950 Memphis Street
Philadelphia PA 19134

2016-17

District

Jamina Clay-Dingle

Principal

Bethune Elementary School

3301 Old York Road
Philadelphia PA 19140

2016-17

Parochial

Sister Susan Walsh

Principal

Mercy Career and Technical High School

2900 W Hunting Park Avenue
Philadelphia PA 19129

2016-17

District

Jodan Floyd

Principal

AMY Northwest Middle School

6000 Ridge Avenue
Philadelphia PA 19128

2016-17

District

Fatima Rogers

Principal

Charles W. Henry Elementary School

601 Carpenter Lane
Philadelphia PA 19119

2016-17

Parochial

Michael Gomez

Principal

Cristo Rey Philadelphia High School

5218 North Broad Street
Philadelphia PA 19141

2016-17

District

Sharon Marino

Principal

Alexander K. McClure Elementary School

600 W Hunting Park Avenue
Philadelphia PA 19140

2016-17

District

John Piniat

Principal

Feltonville School of Arts and Sciences

210 East Courtland Street
Philadelphia PA 19120

2016-17

District

Michael J. Calderone

Principal

Frankford High School

5000 Oxford Avenue
Philadelphia PA 19124

2016-17

District

William Griffin

Principal

John Hancock Elementary School / LaBrum Middle School

3700 Morrell Avenue
Philadelphia PA 19114

2016-17

Parochial

Joe McFadden

Principal

Archbishop Ryan High School

11201 Academy Road
Philadelphia PA 19154

2016-17

District

Genevieve Endy-O'Kane

Principal

Stephen Decatur School

3500 Academy Road
Philadelphia PA 19154

2016-17

District

Tamara Edwards

Principal

Thomas K. Finletter Academics Plus

6101 N. Front Street
Philadelphia PA 19120

2017-18

District

Stephanie Andrewlevich

Principal

S. Weir Mitchell Elementary

5500 Kingsessing Avenue
Philadelphia PA 19143

2017-18

District

Colleen Bowen

Principal

Clara Barton Elementary School

4600 Rosehill St
Philadelphia PA 19120

2017-18

District

Zachary Duberstein

Principal

Vare-Washington Elementary School

1198 S 5th St
Philadelphia PA 19147

2017-18

District

Aaron Gerwer

Co-Principal

Science Leadership Academy

55 N 22nd St
Philadelphia PA 19103

2017-18

District

Richard Gordon IV

Principal

Paul Robeson High School for Human Services

4125 Ludlow St
Philadelphia PA 19104

2017-18

District

LeRoy Hall Jr.

Principal

Henry H. Houston Elementary School

7300 Rural Ln
Philadelphia PA 19119

2017-18

District

Michael Lowe

Principal

Cook-Wissahickon School

201 E Salaignac St
Philadelphia PA 19128

2017-18

District

Sherin Philip Kurian

Principal

William Loesche Elementary School

595 Tomlinson Rd
Philadelphia PA 19116

2017-18

District

Marisol Rivera Rodriguez

Principal

Juniata Park Academy

801 E Hunting Park Ave
Philadelphia PA 19124

2017-18

District

Michael Roth

Principal

Olney Elementary

5301 N Water St
Philadelphia PA 19120

2017-18

District

Karen Thomas

Principal

William W. Bodine High School for International Affairs

1101 N 4th St
Philadelphia PA 19123

2017-18

Charter

Stuart Warshawer

Principal

Mastery Charter Harrity Upper School

5601 Christian St
Philadelphia PA 19143

2017-18

District

Lisa Wilmer

Principal

J.W. Catharine School

6600 Chester Ave
Philadelphia PA 19142

2017-18

Charter

Shira Woolf Cohen

Principal (K-8)

New Foundations Charter School

4850 Rhawn St
Philadelphia PA 19136

2017-18

Charter

Christopher Zagacki

Head of School

Freire Charter Middle School

1026 Market St
Philadelphia PA 19107

2017-18

District

Shakae Dupre-Campbell

Principal

Middle Years Alternative

4725 Fairmount Ave
Philadelphia PA 19139

2017-18

District

Colette Langston

Principal

Swenson Arts and Technology High School

2750 Red Lion Rd
Philadelphia PA 19114

2017-18

District

Stacey Burnley

Principal

E.M. Stanton School

1700 Christian St
Philadelphia PA 19146

2017-18

District

Connie Carnivale

Principal

H.A. Brown Academics Plus Elementary School

1946 E Sergeant St
Philadelphia PA 19125

2017-18

Charter

Tiffany Holmes

Principal

Mastery Charter School Clymer Elementary

1201 Rush Street
Philadelphia PA 19133

2017-18

District

Jack Nelson Jr.

Principal

Abraham Lincoln High School

3201 Ryan Ave
Philadelphia PA 19136

2017-18

District

Kate Sylvester

Principal

Watson T. Comly Elementary School

1001 Byberry Rd
Philadelphia PA 19116

2017-18

District

Shakeera Warthen

Principal

F. Amedee Bregy School

1700 Bigler St
Philadelphia PA 19145

Amelia Coleman Brown (2016-17 Cohort)

Assistant Superintendent Fellow

Leta Johnson (2016-17 Cohort)

Director of Evaluation

Lisa Mesi (2015-16 Cohort)

Director of the New Principals' Academy

Jessica Ramos (2016-17 Cohort)

Assistant Superintendent Fellow

School District of Philadelphia

440 N Broad St
Philadelphia PA 19103